Prva poletna šola Design+Science

Z letošnjim letom začenjajo UL ALUO, UL FKKT ter Kulturno izobraževalno društvo PiNA serijo transdisciplinarnih poletnih šol Design+Science na stičišču znanosti in vizualnih komunikacij. Prva poletna šola bo potekala med 5. in 9. julijem 2021.

V glavnem bo potekala v oblikovalskih studiih UL ALUO, en dan pa tudi v laboratorijih UL FKKT, namenjena pa je raziskovanju prihodnosti novih virov prehranjevanja, načinov njihove priprave ter družbenih ritualov, ki spremljajo človekove prehranjevalne navade. V ta namen smo letos povabili vrhunske eksperte z različnih področij: z nami bodo chef Jorg Zupan (Atelje), svetovno znan pisatelj in kulinarični kritik Andrea Petrini, predstavniki start-upa AirProtein, ki izdelujejo proteine tako rekoč iz zraka, prof. dr. Karl Friehs in mnogi drugi. Mentorji praktičnega dela so uspešni alumni Sara Lunder (Google), Nejc Prah (Ansambel) in Emil Kozole (Ljudje).

Poletna šola je odprta tako za študente kot tudi za ostale ne glede na smer študija ali predhodno strokovno izobrazbo. Letošnji program je interaktiven in vključuje delavnice v studiih in laboratorijih ter predavanja, predvidena pa je tudi skupna ekskurzija. Vsak udeleženec bo po koncu poletne šole pripravil elaborat, ki bo vključen v končno skupno knjigo. Študenti, ki bodo uspešno zaključili program poletne šole, lahko pridobijo 3 ECTS.

Dodatne informacije in prijavnica so dostopni na spletni strani (https://www.designscience.school/). Za udeležence je na voljo le 21 mest, prijave pa so odprte do 15. 20. junija.

Podrobne informacije dobite na design.science@aluo.uni-lj.si in v projektni pisarni UL ALUO projektna.pisarna@aluo.uni-lj.si.


Sporočilo za javnost:

POLETNA ŠOLA, KI ODPIRA VPRAŠANJA O PRIHODNOSTI SINTETIČNE HRANE

Univerza v Ljubljani in Kulturno izobraževalno društvo PiNA organizirata poletno šolo Design+Science, ki bo odprla pomembna družbena vprašanja o prihodnosti manipulacije DNK v biotehnologiji in pospešenemu razvoju laboratorijske hrane, ki se zaradi omejene razpoložljivosti naravnih virov hrane, že zdaj pojavlja kot prihodnost.

Skozi aktualno prakso na področju projektiranja vidnih sporočil in na drugi strani afirmacije znanstvenih dognanj v neznanstvenem, odprto-dostopnem okolju, se pojavlja močna potreba po sinergiji med znanostjo in umetnostjo. V tem primeru gre za področje oblikovanja vizualnih komunikacij, ki s svojim modelom delovanja, procesiranja izdelkov omogoča premislek, orientacijo med vsemi vpletenimi in trezno reakcijo na reševanje konkretnih problematik, letos na področju sintetične hrane.

Letošnja prva poletna šola bo tako namenjena raziskovanju prihodnosti novih virov prehranjevanja, načinov njihove priprave in družbenih ritualov, ki spremljajo človekove prehranjevalne navade.

Ali smo ljudje pripravljeni na takšno preobrazbo? Borut Jerman, soorganizator poletne šole Design+Science odgovarja: »Menim, da sodelovanje kreativnosti in znanosti lahko naslovi izzive prihodnosti, zato sintetična hrana, ki je v središču naše letošnje poletne šole, odpira polje raziskovanja, kaj bo s konceptom prehranjevanja v prihodnosti. Trenutno stanje kaže, da na to še nismo pripravljeni, a trendi razvoja nakazujejo, da družba in tehnologija delata korake v tej smeri. D+S bo tako naslovila izziv sintetične hrane in ob koncu ponudila možne rešitve, kako bo izgledala božična večerja leta 2050.«

Poletna šola bo gostila eksperte z različnih področij, kot so chef Jorg Zupan (Atelje), svetovno znani pisatelj in kulinarični kritik Andrea Petrini, direktor inštituta za inženiring fermentacije na Bielefefeld University Karl Friehs, predstavniki start-upa AirProtein, ki izdelujejo proteine tako rekoč iz zraka in druge. Delavnice bodo vodili uveljavljeni vrhunski oblikovalci vizualnih komunikacij, Sara Lunder iz Google UK, Nejc Prah, Prešernov nagrajenec in Emil Kozole, docent na ALUO iz studia Ljudje.

Namenjena je tako študentom, kot tudi ostalim, ne glede na smer študija oziroma predhodno strokovno izobrazbo, ki bi želeli s pomočjo avantgardnih orodij ter konceptov vizualne komunikacije preučiti okvir sedanje živilske industrije.

Letošnji program, ki bo potekal med 5. in 9. julijem 2021, je interaktiven in poleg predavanj vključuje tudi delavnice v studiih in laboratorijih, predvidena pa je tudi skupna ekskurzija – s ciljem, da vsak udeleženec po zaključku pripravi elaborat, ko bo vključen v končno skupno knjigo.

“Z mednarodno poletno šolo želimo odpreti nove poti do uspešnih študentov iz univerz v širši regiji in privabiti strokovnjake, ki bodo dopolnjevali svoja znanja in izkušnje na področju praktičnih in raziskovalnih rezultatov. Vsi vpleteni v zasnovo, organizacijo in izvedbo šole, si želimo s kontinuiteto umestiti odličnost univerzitetnih študijev na področja, ki so odraz aktualnih praks v najširšem pomenu delovanja,” sta namen povzela doc. Marina Klemenčič in prof. Boštjan Botas Kenda, snovalca poletne šole D+S.